Ulkoistettuna

Lauantai 11.5.2013 klo 10.34 - Eija Tuomi, NS pj, harrastajanäyttelijä


Ensimmäiset ulkoharjoitukset Huuhkajanvuorella takana.Tunnelma on heti ihan toinen. Linnut lauloivat, aurinko vielä lähetti viimeisiä säteitään puiden oksien lomasta. Hyttyset olivat läsnä.

Vaatetta olin onneksi osannut pukea riittävästi päälleni, vaikka kotona terassillani olinkin juuri ollut bikineissä ja vaikka muistutinkin paljon enemmän Michelin-ukkoa kuin Niskavuoren emäntää. Mutta Loviisahan ei olekaan mitenkään notkea liikkeissään. Ainakaan teräväkielisen Hetan mielestä.

Puiden latvoja katsellessa muistui niin mieleen edellisten kesien esitykset, niiden jännitykset. Jossakin kohdin varsinkin alun jännityksessä, laulaessa, on pakko hetki katsella yleisön yli puiden latvoja, hakea niistä keskittymistä, voimaa, rohkeutta. Sitten voikin jo ottaa katsekontaktia yleisöstä.

Ulkolavalla pääsi taas enemmän teatteritunnelmaan. Nuuhkin sitä ja imen itseeni. Teatterimiljöössä, niin backstagella kuin estraadilla, lavasteissa ja kulisseissa on kyllä oma kutkuttava tunnelmatuoksunsa. Meidän lavasteet ovat vielä pitkälti ajatuksen tasolla, mutta lavalla ollessa niitäkin pystyi jo vahvasti silmissään näkemään.

Testasimme äänien kuuluvuutta. Nyt on kurkku karhea kun viileässä kevätillassa yritti saada äänensä kuuluville selkeästi ihan yläriviin asti. Äänenkäytön harjoituksia ja äänihuoltoa pitäisi tehdä. Miten se ääni muodostetaankaan jotta ei kurkku olisi niin kovilla. Hirvittää esitysten mahdollinen sateinen ilma, joka vie sadetakkien rapinan kanssa äänet. Mutta ensi kesänähän paistaa aurinko!

Huumori kukki harjoituksissa. Oli rento tunnelma, niin kuin oikeastaan aina, vitsit lentelivät, välikommentteja tuli repliikkeihin. Mitä mahtaisi Hella Wuolijoki ajatella lisäyksistä, joita ei kyllä sitten esityksissä kuulla (toivottavasti!)

Tänään on Huuhkajanvuorella siivoustalkoot. mutta minä laistan ne. Miten onkin työnantajani laittanut minulle työvuoron juuri kun pitäisi haravoida ja siivoilla. Oikeasti kyllä haluaisin näihin talkoisiin osallistua, toimia yhdessä tämän ryhmän kanssa. Uskon että haravatkin heiluvat huumorin saattelemina.